PFC 47/6m
Radiation temperature sensor, pendulum, NTC 47K, 6 m
The PF pendulum temperature sensor is used to measure temperatures in larger rooms. Due to its spherical shape, this sensor picks up the temperature from all directions in the room, which means that a representative measurement result is achieved if it is positioned correctly in the room.
| Connection cross-section | 2 x 0,5 mm² |
|---|---|
| Version of sensor | room sensor |
| Electric connection | screw terminals |
| With explosion protection | No |
| Sensor element | |
| Length of supply line | 6 m |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Sensor material | aluminum |
| Max. Measuring current | < 1 mA |
| Medium | Air |
| With mounting material | No |
| With housing | Yes |
| With supply line | Yes |
| Mounting/attachment | suspended |
| Passive temperature measurement | Yes |
| Protection class | IP65, IP65 |
| Protection class | III |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Ambient temperature | −30 … 80 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 60 mm x 60 mm x 60 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| ITR 79.600 | D4780508 | Temperature controller for standard rail mounting, 2x 5...30 °C | View product | |
| KTRRB-117.128 | MA601300 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output | View product | |
| KTRRB-117.163 | MA601400 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC | View product | |
| KTRRB-117.169 | MA601500 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output 0...10 V or dynamic 0...10 V | View product | |
| KTRRB-052.244 | DA420600 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe | View product | |
| KTRRB-052.245 | DA420700 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRU-052.245#00 | UA210401 | Room thermostat for chilled ceilings, flush-mounted, 24 VAC/VDC, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRUu217.456#21/V2 | UA220000 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu217.456#07/V2 | UA220002 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#09/V2 | UA220003 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#27/V2 | UA220004 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#55/V2 | UA220005 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#57/V2 | UA220006 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#28/V2 | UA220007 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu217.456#59/V2 | UA220008 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#56/V2 | UA220009 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#21/V2 | UA220100 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu257.456#07/V2 | UA220103 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#09/V2 | UA220104 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#27/V2 | UA220105 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#55/V2 | UA220106 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#57/V2 | UA220107 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#28/V2 | UA220108 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu257.456#59/V2 | UA220109 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#56/V2 | UA220110 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRVB-052.244 | DA451500 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 24 VAC/VDC, output 0...10 V / 10...0 V, 2-/4-pipe | View product | |
| KTRVB-052.245 | DA451600 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 24 VAC/VDC, output 0...10 V / 10...0 V, 2-/4-pipe, switch Off/Comfort/ECO | View product |