KTRRUu217.456#57/V2
Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pearl white, glossy
Flush-mounted controller for time-dependent heating/cooling control of 2- and 4-pipe systems in hotels, residential and commercial premises. Can be adapted to almost all surface switch programs thanks to different variants. Up to 5 valve actuators (normally open or closed) can be controlled per output. In 2-pipe operation, the operating mode can be switched via an external contact (change-over), temperature sensor or in the menu. The clock can be used as a master for other controllers for ECO switchover. The energy-saving function (ECO) or frost protection (STANDBY) can be activated via an external contact. Alternatively, the controller inputs can be configured for an external temperature sensor (weighting between internal and external sensor can be set) or a dew point sensor (TPS). A fan (EC fan) can be speed-controlled via a 0 … 10 V interface.
| Adaptive heating time start | Yes |
|---|---|
| Number of outputs | 1, 1 |
| Number of outputs, heating | 1 |
| Number of outputs, cooling | 1 |
| Number of switching programs | 7 |
| Number of control ranges | 1 |
| Actual temperature display | Yes |
| Display type | illuminated, graphic display |
| Temperature controller version | climate controller |
| Clock version | digital |
| Output signal | switching/continuous, 0 … 10 V |
| External setting | Yes |
| Operation | touch-sensitive buttons |
| Rated impulse voltage | 4000 V |
| Operating voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Design | |
| Display | Yes |
| ECO output (reduction) | 230 VAC, 50 Hz |
| ECO input (reduction) | 230 VAC, 50 Hz |
| ECO function (reduction) | Yes |
| Electric connection | screwed plug-in terminals |
| Energy efficiency class | I or IV |
| Colour | traffic white |
| RAL colour number (similar) | 1013 |
| Sensor element | NTC internal, optional NTC external |
| Power reserve | 3 Days |
| Shortest switching time | 15 min |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic ABS, PC, PMMA |
| Max. power consumption | approx, 1 W (2,2 VA) |
| Max. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Max. switching current | 3 (0,5) A |
| Medium | Air |
| Min. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| With receiver | No |
| Mounting/attachment | flush mounting (deep socket recommended) |
| Neutral zone | einstellbar |
| Surface finish | gloss |
| Party function | Yes |
| Control range | 5 … 40 °C, 5 … 40 °C |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Control behaviour | 2-point or PI-PWM |
| Switching differential | Heating/cooling: 1 … 2 K |
| Switching difference, can be adjusted | No |
| Switching element | |
| Heating/cooling switch | Yes |
| Switching contact | 2 normally open contacts |
| Potential free switching contact | No |
| Switching power | 690 W |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | II, following appropriate mounting |
| Sensor external | No |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Clock type | day/week |
| Ambient temperature | 0 … 40 °C |
| Type of wiring | other |
| Degree of contamination | 2 |
| Weather-dependent control | No |
| Dimensions (W x H x D) | 71 mm x 71 mm x 46 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| VOOPL-216.176 | DA480510 | Terminal strip, max. 6 room thermostats and 12 valve actuators, IP20 | View product | |
| VOOPL-318.178 | DA480520 | Terminal strip, max. 8 room thermostats and 16 valve actuators, IP20 | View product | |
| TPS 1 | G8000299 | Dew point sensor for cooling ceilings/mats, 10 m cable | View product | |
| TPS 2 | G8000300 | Dew point sensor for cooling ceilings/pipe, 10 m cable | View product | |
| TPS 3 | SN120000 | Dew point sensor for pipes, 10 m cable | View product | |
| ALF-2 | G9050160 | Contact temperature sensor, NTC 47K | View product | |
| AF-2 | G9040380 | Outdoor temperature sensor, NTC 47K | View product | |
| KF-2 | G9031446 | Cable temperature sensor, NTC 47K, 1.5 m, sensor cable PE, -35...+100 °C | View product | |
| PFC 47/6m | G9130180 | Radiation temperature sensor, pendulum, NTC 47K, 6 m | View product | |
| BTF2-C47-0000 | SA140014 | Room temperature sensor, NTC 47K, surface-mounted super flat | View product | |
| FUFC 47-0000 | SN090198 | Room temperature sensor, NTC 47K, flush-mounted, cover 50 x 50 mm, pure white glossy | View product | |
| STF-2 | SN080200 | Radiation temperature sensor, 2x NTC 47K | View product | |
| ZBOOA-010.100 | H9100010 | Heating valve actuator, 230 VAC, normally closed | View product | |
| VOORL-318.009 | DA490010 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, max. 8 room thermostats and 32 valve actuators,… | View product | |
| VOORL-215.009 | DA490110 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, max. 5 room thermostats and 20 valve actuators,… | View product | |
| VOORL-318.053 | DA490210 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, pump logic, max. 8 room thermostats and 32… | View product | |
| VOORL-215.053 | DA490310 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, pump logic, max. 5 room thermostats and 20… | View product |