AF-2
Outdoor temperature sensor, NTC 47K
The AF outdoor temperature sensors with internal sensor are used for temperature detection outdoors, in damp areas, in cold stores and greenhouses as well as in industrial areas and are particularly protected against dust and moisture. If the sensor housing is exposed to direct sunlight, the use of a sunshade is recommended.
| Active temperature measurement | No |
|---|---|
| Connection cross-section | 0,14 – 2,5 mm² |
| Version of sensor | external sensor |
| Cover fastening | bayonet fastening |
| Electric connection | screw terminals |
| With explosion protection | No |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Sensor element | |
| Bearing temperature | –30 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic PA |
| Max. Measuring current | < 1 mA |
| Medium | Air |
| With mounting material | No |
| With housing | Yes |
| With supply line | No |
| Mounting/attachment | wall mounting |
| Surface finish | gloss |
| Passive temperature measurement | Yes |
| Protection class | IP65, IP65 |
| Protection class | III |
| Sensor element outside the housing | No |
| Sensor element inside the housing | Yes |
| Sensor type | NTC 47K (Sensor 2) |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Ambient temperature | −30 … 70 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 58 mm x 64 mm x 34 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| S-Schutz 01 | G9990170 | Ball impact guard, sun + rain protection | View product | |
| KTRRB-117.128 | MA601300 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output | View product | |
| KTRRB-117.163 | MA601400 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC | View product | |
| KTRRB-117.169 | MA601500 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output 0...10 V or dynamic 0...10 V | View product | |
| KTRVB-052.244 | DA451500 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 24 VAC/VDC, output 0...10 V / 10...0 V, 2-/4-pipe | View product | |
| KTRVB-052.245 | DA451600 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 24 VAC/VDC, output 0...10 V / 10...0 V, 2-/4-pipe, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRB-052.244 | DA420600 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe | View product | |
| KTRRB-052.245 | DA420700 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRU-052.245#00 | UA210401 | Room thermostat for chilled ceilings, flush-mounted, 24 VAC/VDC, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRUu217.456#21/V2 | UA220000 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu217.456#07/V2 | UA220002 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#09/V2 | UA220003 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#27/V2 | UA220004 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#55/V2 | UA220005 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#57/V2 | UA220006 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#28/V2 | UA220007 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu217.456#59/V2 | UA220008 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#56/V2 | UA220009 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#21/V2 | UA220100 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu257.456#07/V2 | UA220103 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#09/V2 | UA220104 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#27/V2 | UA220105 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#55/V2 | UA220106 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#57/V2 | UA220107 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#28/V2 | UA220108 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu257.456#59/V2 | UA220109 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#56/V2 | UA220110 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| ITR 79.600 | D4780508 | Temperature controller for standard rail mounting, 2x 5...30 °C | View product | |
| KTRBUu217.456#21 | UA230000 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, alre frame, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRBUu217.456#07 | UA230002 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pure white, glossy | View product | |
| KTRBUu217.456#09 | UA230003 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pearl white, glossy | View product | |
| KTRBUu217.456#27 | UA230004 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white, glossy | View product | |
| KTRBUu217.456#55 | UA230005 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white, glossy | View product | |
| KTRBUu217.456#57 | UA230006 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pearl white, glossy | View product | |
| KTRBUu217.456#28 | UA230007 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear, pure white,… | View product | |
| KTRBUu217.456#59 | UA230008 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white, glossy | View product | |
| KTRBUu217.456#56 | UA230009 | BACnet room controller, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white, matt | View product |