STF-2
Radiation temperature sensor, 2x NTC 47K
Dual sensor for detecting radiant and room heat. One sensor is located in the black hemisphere as a radiation sensor, the other sensor in the plastic housing as a room sensor.
| Connection cross-section | 2 x 0,34 mm² |
|---|---|
| Version of sensor | room sensor |
| Design | Berlin 2000 |
| Electric connection | screw terminals |
| With explosion protection | No |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Sensor internal | Yes |
| Sensor element | 2xNTC |
| Bearing temperature | –20 … 60 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic ABS |
| With supply line | No |
| Mounting/attachment | surface mounting |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | III |
| Sensor type | 2 x NTC 47K (Sensor 2) |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Ambient temperature | −20 … 60 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 78,3 mm x 83,4 mm x 25,5 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| ITR 79.600 | D4780508 | Temperature controller for standard rail mounting, 2x 5...30 °C | View product | |
| KTRRB-117.128 | MA601300 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output | View product | |
| KTRRB-117.163 | MA601400 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC | View product | |
| KTRRB-117.169 | MA601500 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output 0...10 V or dynamic 0...10 V | View product | |
| KTRRB-052.244 | DA420600 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe | View product | |
| KTRRB-052.245 | DA420700 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRU-052.245#00 | UA210401 | Room thermostat for chilled ceilings, flush-mounted, 24 VAC/VDC, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRUu217.456#21/V2 | UA220000 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu217.456#07/V2 | UA220002 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#09/V2 | UA220003 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#27/V2 | UA220004 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#55/V2 | UA220005 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#57/V2 | UA220006 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#28/V2 | UA220007 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu217.456#59/V2 | UA220008 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#56/V2 | UA220009 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#21/V2 | UA220100 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu257.456#07/V2 | UA220103 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#09/V2 | UA220104 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#27/V2 | UA220105 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#55/V2 | UA220106 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#57/V2 | UA220107 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#28/V2 | UA220108 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu257.456#59/V2 | UA220109 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#56/V2 | UA220110 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRVB-052.244 | DA451500 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 24 VAC/VDC, output 0...10 V / 10...0 V, 2-/4-pipe | View product | |
| KTRVB-052.245 | DA451600 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 24 VAC/VDC, output 0...10 V / 10...0 V, 2-/4-pipe, switch Off/Comfort/ECO | View product |