ZBOOA-040.100
Heating valve actuator, 24 VDC or 24 V AC, normally closed
Electrothermal valve actuators for heating, ventilation and air conditioning systems. The actuator is very space-saving thanks to its compact design. The tapered design, especially in the mounting area of the nut, makes installation easy to handle. The fixing cable is not located in the area of the fixing nut. This reduces the likelihood of contact with devices carrying hot water. As the fixing nut allows the valve to be screwed onto the thread continuously, it is possible to open the valve in a de-energized state by turning the nut back by two to three thread turns, unlike bayonet and snap-on couplings. Leaking water is drained away via a drainage system. A special design eliminates the need for seals. The current valve position is displayed at 2 positions (top and side). Due to their M 30 x 1.5 mounting and their characteristics (normally closed), the valve actuators are suitable for the following valve and distributor brands: Beulco, Empur, Heimeier, Kamo, Oventrop, Purmo, SBK, SKV, Strawa, Taconova, Watts.
| Connection cross-section | 2 x 0,5 mm² |
|---|---|
| Temperature controller version | valve actuator |
| Operating voltage | 24 VAC ±8 %, 50 Hz / 24 VDC ±20 %, 24 VAC, 50 Hz / 24 VDC |
| Average power consumption | 3 W |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Function type | closed when de-energised |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic PC |
| Max. Inrush current | ca. 0,3 A |
| Max. power consumption | 70 W |
| Mounting/attachment | M30x1.5 |
| Nominal stroke | 3 mm |
| Nominal closing force | 90 N |
| Protection class | IP42 |
| Protection class | III |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Control signal | 2-point |
| Ambient temperature | 0 … 50 °C |
| Valve setting display | double (top and side) |
| Dimensions (W x H x D) | 39 mm x 39 mm x 57 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| RTBSB-201.202 | MA302100 | Room thermostat, surface-mounted, super-flat, 5...30 °C, 24 VAC, 2(1)A, NC contact, ECO function | View product | |
| RTBSB-001.202 | MA011700 | Room thermostat, surface-mounted, 5...30 °C, 24 VAC, NC contact, ECO function | View product | |
| RTBSB-001.910/2 | MA012100 | Room thermostat, surface-mounted, 5...30 °C, 24 VAC, changeover contact, ECO function, indoor setting | View product | |
| RTBSB-001.948/1 | MA012600 | Room thermostat, surface-mounted, 10...60 °C, 230 VAC or 24 VAC, changeover contact, indoor setting | View product | |
| RTBSU-401.202#00 | UA090010 | Flush-mounted room thermostat, 24 VAC/VDC, NC contact, night setback | View product | |
| RTBSU-401.210#00 | UA090011 | Flush-mounted room thermostat, 24 VAC/VDC, changeover contact | View product | |
| RTBSU-401.262#00 | UA090012 | Flush-mounted room thermostat, 24 VAC/VDC, NC contact, heating display, on/off switch, night setback | View product | |
| RTBSU-401.265#00 | UA090017 | Flush-mounted room thermostat, 24 VAC/VDC, changeover contact, heating/cooling switch | View product | |
| KTRRB-052.244 | DA420600 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe | View product | |
| KTRRB-052.245 | DA420700 | Room thermostat for chilled ceilings, surface-mounted, 24 VAC/VDC, 2-/4-pipe, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRU-052.245#00 | UA210401 | Room thermostat for chilled ceilings, flush-mounted, 24 VAC/VDC, switch Off/Comfort/ECO | View product | |
| KTRRUu257.456#21/V2 | UA220100 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu257.456#07/V2 | UA220103 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#09/V2 | UA220104 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#27/V2 | UA220105 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#55/V2 | UA220106 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#57/V2 | UA220107 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#28/V2 | UA220108 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu257.456#59/V2 | UA220109 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu257.456#56/V2 | UA220110 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 24 VAC/VDC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRTB-251.108 | MA700400 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, super-flat, 24 VAC, noiseless (triac) | View product |