ALF-4
Contact temperature sensor, NTC 10K
The ALF contact temperature sensors are used to measure the temperature on cables, pipes or heating supports. The use of heat-conducting paste is recommended to improve temperature transfer between the pipe and the contact sensor.
| Active temperature measurement | No |
|---|---|
| Connection cross-section | 0,14 – 2,5 mm² |
| Version of sensor | Anlegefühler |
| Cover fastening | bayonet fastening |
| With explosion protection | No |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Sensor element | |
| Bearing temperature | –30 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic PA |
| Max. Measuring current | < 1 mA |
| With mounting material | Yes |
| With housing | Yes |
| With supply line | No |
| Mounting/attachment | Pipe mounting |
| Surface finish | gloss |
| Passive temperature measurement | Yes |
| Protection class | IP65, IP65 |
| Protection class | III |
| Sensor element outside the housing | No |
| Sensor element inside the housing | Yes |
| Sensor type | NTC 10K (Sensor 4) |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Ambient temperature | −30 … 70 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 58 mm x 64 mm x 34 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| WP-01 | G9990180 | Thermally conductive paste, 2 ml, -40...+150 °C | View product | |
| ITR 79.404 | D4780155 | Temperature controller for standard rail mounting, 0...60 °C | View product | |
| ITR 79.504 | D4780371 | Temperature controller for standard rail mounting, 0...60 °C | View product |