RTBSU-401.062#00
Flush-mounted room thermostat, 230 VAC, NC contact, heating display, On/Off switch, night setback
Electromechanical flush-mounted room thermostat for controlling or monitoring temperatures in offices, living rooms and hotels. In conjunction with the corresponding cover set, suitable for all standard switch ranges. Matching cover set no. JZ-035.xxx. Suitable for all types of heating. The heating process is indicated by a lamp. The device has an ON/OFF switch. A very precise switching differential is achieved through thermal feedback. The setting range can be changed using the range restriction located under the setting knob. When the ECO terminal is connected to 230 VAC (e.g. with a clock controller or time switch), the temperature is regulated to approx. 4 K lower. VDE tested. Simple electrical connection without screws. New terminals for quick and easy installation. Simplified wiring thanks to color coding of the terminals. Time-saving thanks to modular principle: practical assembly sequence of controller, frame and cover. Small installation volume for convenient and quick installation in the flush-mounted box. Temperature control already possible without cover. Closed design. Optimum screw mounting. The color of the lower part is anthracite and the color of the upper part corresponds to the selected cover set.
Installations-Tutorial
| Connection cross-section | 1 – 2,5 mm² (rigid) / 0,75 – 1,5 mm² (flex) |
|---|---|
| Number of outputs | 1, 1 |
| Number of outputs, heating | 1 |
| Number of control ranges | 1 |
| ECO display | No |
| Heating display | Yes |
| Additional heating display | No |
| Output signal | switching |
| External setting | Yes |
| Protective cap | Yes |
| Operation | rotary knob and switches |
| Operating voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Design | |
| ECO input (reduction) | 230 VAC, 50 Hz |
| ECO function (reduction) | Yes |
| ECO temperature reduction | approx. 4 K |
| Electric connection | spring push-lock terminals |
| Energy efficiency class | I |
| Colour | anthracite |
| Sensor element | |
| Internal setting | No |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic PA6 |
| Max. power consumption | < 0,5 W |
| Max. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Max. switching current | 10 (4) A |
| Mechanical range reduction | Yes |
| Medium | Air |
| Min. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Mounting/attachment | flush mounting (deep socket recommended) |
| Surface finish | matt or gloss (see cover set) |
| Test mark approval | CE, VDE |
| Control range | 5 … 30 °C |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Control behaviour | 2-point |
| Switching differential | 0,5 K (delta T max. 4 K/h) |
| Switching element | bimetal contact |
| Reduction switch | No |
| Reduction / heating / external reduction switch | No |
| On/Off switch | Yes |
| Heating/cooling switch | No |
| Heating/off/cooling switch | No |
| Additional heating switch | No |
| Switching contact | NC contact |
| Potential free switching contact | No |
| Switching power | 2300 W |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | II, following appropriate mounting |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Scale | Index number scale |
| Thermal feedback | Yes |
| Ambient temperature | 0 … 30 °C |
| Assembly | basic device |
| Dimensions (W x H x D) | 71 mm x 71 mm x 41,8 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| JZ-035.400 | UN990143 | Cover set for room thermostat RTBSU, 70 x 70 for JUNG LS / GIRA surface… | View product | |
| JZ-035.410 | UN990147 | Cover set for room thermostat RTBSU, 70 x 70 for JUNG LS, pearl white (RAL… | View product | |
| JZ-035.420 | UN990151 | Cover set for room thermostat RTBSU, 70 x 70 for MERTEN D-Life, lotus / traffic… | View product | |
| JZ-035.200/BJ | G9990499 | Cover set for RTBSU-401.062 / RTERU, suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI linear, pure white (similar… | View product | |
| JZ-035.100 | UN990173 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 55 x 55, pure white… | View product | |
| JZ-035.110 | UN990181 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 55 x 55, pearl white… | View product | |
| JZ-035.120 | UN990189 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 55 x 55, traffic white… | View product | |
| JZ-035.101 | UN990197 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 55 x 55, pure white… | View product | |
| JZ-035.000 | UN990169 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 50 x 50, pure white… | View product | |
| JZ-035.010 | UN990177 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 50 x 50, pearl white… | View product | |
| JZ-035.020 | UN990185 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 50 x 50, traffic white… | View product | |
| JZ-035.001 | UN990193 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 50 x 50, pure white… | View product | |
| JZ-035.021 | UN990201 | Cover set for room thermostat RTBSU-401.062 / floor thermostat RTERU, 50 x 50, traffic white… | View product | |
| VOOPL-216.176 | DA480510 | Terminal strip, max. 6 room thermostats and 12 valve actuators, IP20 | View product | |
| VOOPL-318.178 | DA480520 | Terminal strip, max. 8 room thermostats and 16 valve actuators, IP20 | View product | |
| ZBOOA-010.100 | H9100010 | Heating valve actuator, 230 VAC, normally closed | View product | |
| ZBOOA-010.185 | G8990010 | Valve actuator "Stella" 230 V NC for automatic hydronic balancing | View product | |
| JZ-090.910 | VV000010 | alre frame, 50 x 50, pearl white (RAL1013), glossy | View product | |
| JZ-090.900 | VV000025 | alre frame, 50 x 50, pure white (RAL9010), glossy | View product | |
| JZ-090.100 | VV000048 | alre frame, 55 x 55, pure white (RAL9010), glossy | View product |