HFP 100/P
Sleeve temperature sensor, PT 100, 1 m, sensor cable PVC
The HF sleeve sensors are used for temperature detection in liquid or gaseous media. Due to the moisture-proof rolling, the sleeve sensor is particularly protected against moisture and dust. When used in liquid media, installation in an immersion sleeve is required.
| Active temperature measurement | No |
|---|---|
| Connection cross-section | 2 x 0,5 mm² |
| Version of sensor | cable sensor |
| Diameter sensor element | 6 mm |
| With explosion protection | No |
| Sensor element | Pt100, Pt100 |
| Length of supply line | 1 m |
| Length of sensor | 45 mm |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Sensor material | V2A |
| Max. Measuring current | < 1 mA |
| Medium | Gas/Fluid |
| With supply line | Yes |
| Mounting/attachment | in imm. sleeve, prot. coil, on tube, etc |
| Passive temperature measurement | Yes |
| Protection class | IP65, IP65 |
| Protection class | III |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Ambient temperature | −35 … 105 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 6 mm x 6 mm x 1.000 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| THMs/50 | G9990010 | Thermowell, 50 mm, nickel-plated brass with recess, diameter inside x outside 6.5 x 8 mm | View product | |
| THMs/100 | G9990020 | Thermowell, 100 mm, nickel-plated brass with recess, diameter inside x outside 6.5 x 8 mm | View product | |
| THMs/150 | G9990030 | Immersion sleeve, 150 mm, nickel-plated brass with recess, diameter inside x outside 6.5 x 8… | View product | |
| THMs/200 | G9990040 | Thermowell, 200 mm, nickel-plated brass with recess, diameter inside x outside 6.5 x 8 mm | View product | |
| THMs/250 | G9990050 | Thermowell, 250 mm, nickel-plated brass with recess, diameter inside x outside 6.5 x 8 mm | View product | |
| THV/50 | G9990060 | Thermowell, 50 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/100 | G9990070 | Thermowell, 100 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/150 | G9990080 | Thermowell, 150 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/200 | G9990090 | Thermowell, 200 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/250 | G9990100 | Thermowell, 250 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/300 | G9990200 | Thermowell, 300 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/400 | G9990210 | Thermowell, 400 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/500 | G9990220 | Thermowell, 500 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THMs/300 | G9990370 | Immersion sleeve, 300 mm, nickel-plated brass with recess, diameter inside x outside 6.5 x 8… | View product | |
| THV/600 | G9990400 | Thermowell, 600 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| THV/450 | G9990470 | Thermowell, 450 mm, V4A 1.4571, diameter inside x outside 6.3 x 9 mm | View product | |
| SW-200-12 | C1809220 | Protective coil, 200 mm, nickel-plated steel, inner x outer diameter 11 x 17 mm, cable… | View product | |
| THF | C1809515 | Protective sleeve for screed mounting Sleeve/cable sensor, copper, internal diameter 7.7 mm | View product |