FTRFB-280.120
Wireless room temperature sensor, surface-mounted, super-flat, setpoint adjuster, Comfort/Eco switch
Wireless sensors for the usual degree of soiling in residential, office and hotel rooms. Mainly used in renovation projects or for heating system extensions.
Wireless room temperature sensor for detecting and setting the room temperature. When used with alre wireless actuators, individual room temperature control is realized. The switch triggers a temperature reduction of 4 K. A battery change that will soon be necessary is signaled on the sensor.
| Actual temperature display | No |
|---|---|
| Display type | LED |
| External setting | Yes |
| Operation | rotary knob and switches |
| Operating voltage | 2 x Micro AAA, 1.5 V |
| Design | Berlin 1000 |
| ECO function (reduction) | Yes |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Sensor element | |
| Radio frequency | 868 MHz |
| Internal setting | No |
| Bearing temperature | –10 … 50 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic ABS |
| Medium | Air |
| With bus connection | Yes |
| With display | No |
| With LED display | Yes |
| With on-site operation | Yes |
| Mounting/attachment | surface mounting |
| Surface finish | gloss |
| Surface protection | untreated |
| Control range | 5 … 30 °C |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Operating range | 150m line of sight/up to 30m indoors |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | III |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Ambient temperature | −10 … 50 °C |
| Assembly | complete device |
| Dimensions (W x H x D) | 78 mm x 78,5 mm x 13,9 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| JZ-21 | MN990006 | Adapter frame for devices in the Berlin 1000 series | View product | |
| ET-01 | MA990000 | Control knob for B1000 series devices, scale degrees Celsius, pure white, glossy | View product |