VOORL-318.009
Terminal strip, H/K changeover via external contact, max. 8 room thermostats and 32 valve actuators, IP20
This device was specially developed for the quick, clear and convenient wiring of 230 VAC individual room temperature controllers with the associated valve actuators for fixed installation. The heating/cooling switchover takes place via a central contact. Heating controllers with changeover contact can be connected as controllers. High time and cost savings thanks to convenient wiring using screwless spring terminals and ingeniously quick and clean installation in the heating circuit manifold using the optional magnetic feet. A master-slave time zone can be created by using a clock controller. The time zone can also be switched to ECO function via an external switching contact on terminal U.
| Connection cross-section | 0,2 – 1,5 mm² (rigid) / 0,25 – 0,75 mm² (flex) |
|---|---|
| Number of outputs | 8, 8 |
| Number of channels/zone | 8 |
| Operating voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Electric connection | spring push-lock terminals |
| Colour | light grey |
| RAL colour number (similar) | 7035 |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic ABS |
| Max. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Max. switching current | 3 (1) A |
| Min. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Mounting/attachment | surface mounting |
| Surface finish | matt, matt |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Switching contact | 8 normally open contacts |
| Potential free switching contact | No |
| Switching power | 1380 W |
| Protection class | |
| Ambient temperature | −20 … 70 °C |
| Assembly | Terminal strip, fastening screws |
| Dimensions (W x H x D) | 255 mm x 90 mm x 70 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| ZBOOA-010.100 | H9100010 | Heating valve actuator, 230 VAC, normally closed | View product | |
| ZBOOA-010.185 | G8990010 | Valve actuator "Stella" 230 V NC for automatic hydronic balancing | View product | |
| KTRRB-117.128 | MA601300 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output | View product | |
| KTRRB-117.163 | MA601400 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC | View product | |
| KTRRB-117.169 | MA601500 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output 0...10 V or dynamic 0...10 V | View product | |
| KTRRUu217.456#21/V2 | UA220000 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, alre frame, cover 50 x 50 mm,… | View product | |
| KTRRUu217.456#07/V2 | UA220002 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#09/V2 | UA220003 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#27/V2 | UA220004 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#55/V2 | UA220005 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#57/V2 | UA220006 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pearl white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#28/V2 | UA220007 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear,… | View product | |
| KTRRUu217.456#59/V2 | UA220008 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white,… | View product | |
| KTRRUu217.456#56/V2 | UA220009 | Room thermostat with clock, heating/cooling, flush-mounted, 230 VAC, cover 55 x 55 mm, pure white,… | View product | |
| KTBSB-113.500 | MA200000 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output | View product | |
| KTBSB-112.000 | MA200100 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output | View product | |
| KTBSB-112.070 | MA200202 | Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output | View product | |
| RTBSB-001.010 | MA010200 | Room thermostat, surface-mounted, 5...30 °C, 230 VAC, changeover contact | View product | |
| RTBSB-001.026 | MA010900 | Room thermostat, surface-mounted, 5...30 °C, 230 VAC, changeover contact, ON/OFF switch, fan output | View product | |
| RTBSB-001.045 | MA011200 | Room thermostat, surface-mounted, -20...+30 °C, 230 VAC, changeover contact | View product | |
| RTBSB-001.048 | MA011300 | Room thermostat, surface-mounted, 10...60 °C, 230 VAC, changeover contact | View product | |
| RTBSB-001.910 | MA012000 | Room thermostat, surface-mounted, 5...30 °C, 230 VAC, changeover contact, ECO function, indoor setting | View product | |
| RTBSB-001.948/1 | MA012600 | Room thermostat, surface-mounted, 10...60 °C, 230 VAC or 24 VAC, changeover contact, indoor setting | View product | |
| RTBSB-001.110 | MA012701 | Room thermostat, surface-mounted, 5...30 °C, 230 VAC or 24 VAC, changeover contact | View product | |
| RTBSB-201.010 | MA300200 | Room thermostat, surface-mounted, super-flat, 5...30 °C, 230 VAC, 2(1)A, changeover contact | View product | |
| JZ-24 | BN990002 | Magnet mounting set for multi-channel actuators or terminal strips | View product |