FETR 101.715#00
Floor temperature controller with remote sensor, flush-mounted, 10…50 °C
This electronic two-point controller has been specially developed for controlling electric (max. 3680 W) or hot water heaters/additional heaters for floors and other surface temperature control systems. Remote sensor HF-8/4-K2 (4 m) included in the scope of delivery. The heating is switched off in the event of a sensor break or short circuit. The temperature reduction input can be used to set the temperature to approx. 5 K lower (night reduction). In combination with the corresponding cover set JZ-005.xxx, suitable for all standard switch ranges.
| Number of outputs | 1, 1 |
|---|---|
| Number of outputs, heating | 1 |
| Number of control ranges | 1 |
| Actual temperature display | No |
| Temperature controller version | underfloor temperature controller |
| Output signal | switching |
| External setting | Yes |
| Operation | rotary knob and switches |
| Operating voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Design | |
| Display | No |
| ECO input (reduction) | 230 VAC, 50 Hz |
| ECO function (reduction) | Yes |
| ECO temperature reduction | approx. 5 K |
| Electric connection | screw terminals |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | I |
| Colour | anthracite |
| Sensor element | NTC external |
| Internal setting | No |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic PC |
| Max. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Max. switching current | 16 (2) A |
| Mechanical range reduction | Yes |
| Medium | Air |
| Min. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| With receiver | No |
| Mounting/attachment | flush mounting (deep socket recommended) |
| Surface finish | matt or gloss (see cover set) |
| Control range | 10 … 50 °C, 10 … 50 °C |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Control behaviour | 2-point |
| Switching differential | 0,5 … 1 K |
| Switching difference, can be adjusted | No |
| Switching element | |
| On/Off switch | Yes |
| Heating/cooling switch | No |
| Additional heating switch | No |
| Switch/lamp night-time reduction | No |
| Switching contact | normally open contact |
| Potential free switching contact | No |
| Switching power | 3680 W |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | II, following appropriate mounting |
| Sensor external | Yes |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Scale | Index number scale 1…5 |
| Ambient temperature | 0 … 40 °C |
| Type of wiring | other |
| Assembly | basic device |
| Dimensions (W x H x D) | 71 mm x 71 mm x 42,5 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| JZ-005.100 | UN990012 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 55 x 55, pure white (RAL9010), glossy | View product | |
| JZ-005.101 | UN990015 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 55 x 55, pure white (RAL9010), matt | View product | |
| JZ-005.110 | UN990018 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 55 x 55, pearl white (RAL1013), glossy | View product | |
| JZ-005.120 | UN990091 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 55 x 55, traffic/studio white (RAL9016), glossy | View product | |
| JZ-005.000 | UN990003 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 50 x 50, pure white (RAL9010), glossy | View product | |
| JZ-005.001 | UN990006 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 50 x 50, pure white (RAL9010), matt | View product | |
| JZ-005.010 | UN990009 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 50 x 50, pearl white (RAL1013), glossy | View product | |
| JZ-005.020 | UN990075 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 50 x 50, traffic/studio white (RAL9016), glossy | View product | |
| JZ-005.021 | UN990104 | Cover set for floor temperature controller FETR 101.715, 50 x 50, traffic/studio white (RAL9016), matt | View product | |
| ZBOOA-010.185 | G8990010 | Valve actuator "Stella" 230 V NC for automatic hydronic balancing | View product | |
| THF | C1809515 | Protective sleeve for screed mounting Sleeve/cable sensor, copper, internal diameter 7.7 mm | View product | |
| WP-01 | G9990180 | Thermally conductive paste, 2 ml, -40...+150 °C | View product | |
| JZ-090.910 | VV000010 | alre frame, 50 x 50, pearl white (RAL1013), glossy | View product | |
| JZ-090.900 | VV000025 | alre frame, 50 x 50, pure white (RAL9010), glossy | View product | |
| HF-8/6-K2 | G8000368 | Sleeve temperature sensor, NTC 2K | View product | |
| HF-8/4-K2 | G8000370 | Sleeve temperature sensor, NTC 2K, 4 m | View product |