BTF2-C02-0000
Room temperature sensor, NTC 2K, surface-mounted, super flat
Surface-mounted room temperature sensor with internal sensor for temperature measurement in residential and commercial premises in a super-flat surface-mounted housing – only 13.9 mm deep.
| Active temperature measurement | No |
|---|---|
| Connection cross-section | 0,33 – 1,5 mm² |
| Version of sensor | room sensor |
| Cover fastening | clamp fastening |
| Design | Berlin 1000 |
| Electric connection | screw terminals |
| With explosion protection | No |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Sensor element | |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic ABS |
| Max. Measuring current | < 1 mA |
| Medium | Air |
| With mounting material | No |
| With housing | Yes |
| With supply line | No |
| Mounting/attachment | surface mounting |
| Surface finish | gloss |
| Passive temperature measurement | Yes |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | III |
| Sensor element outside the housing | No |
| Sensor element inside the housing | Yes |
| Sensor type | |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Ambient temperature | −10 … 50 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 78 mm x 78,5 mm x 13,9 mm |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| JZ-21 | MN990006 | Adapter frame for devices in the Berlin 1000 series | View product | |
| FTRFUd210.123#21 | UA080000 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, alre frame, cover 50 x 50 mm, pure… | View product | |
| FTRFUd210.123#07 | UA080001 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover 50 x 50 mm, pure white, glossy | View product | |
| FTRFUd210.123#09 | UA080002 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover 50 x 50 mm, pearl white, glossy | View product | |
| FTRFUd210.123#27 | UA080003 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover 50 x 50 mm, traffic/studio white, glossy | View product | |
| FTRFUd210.123#55 | UA080004 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover 55 x 55 mm, pure white, glossy | View product | |
| FTRFUd210.123#57 | UA080005 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover 55 x 55 mm, pearl white, glossy | View product | |
| FTRFUd210.123#28 | UA080006 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover suitable for BUSCH-JAEGER Reflex SI/SI Linear, pure… | View product | |
| FTRFUd210.123#59 | UA080007 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover 55 x 55 mm, traffic/studio white, glossy | View product | |
| FTRFUd210.123#56 | UA080008 | Wireless room temperature sensor with clock, flush-mounted, cover 55 x 55 mm, pure white, matt | View product |