KTBSB-112.000
Room thermostat, heating/cooling, surface-mounted, 230 VAC, 3-stage fan output
“Heating or cooling” air conditioning controller for fan coil units, air distribution systems or partial air conditioning systems with heating/cooling changeover in a 4-pipe system for hotel, residential and commercial premises. The setting range can be limited mechanically under the knob with the setting lugs. Surface/wall mounting or by means of adapter plate on flush-mounted box.
| Number of outputs | 3 |
|---|---|
| Number of outputs, heating | 1 |
| Number of outputs, cooling | 1 |
| Number of control ranges | 1 |
| Display On/Off | No |
| Heating/cooling display | No |
| Output signal | switching |
| External setting | Yes |
| Operation | rotary knob and switches |
| Operating voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Design | Berlin 3000 |
| ECO function (reduction) | No |
| Electric connection | screw terminals |
| Energy efficiency class | I |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Sensor element | |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic ABS |
| Max. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Max. switching current | 6 (3) A |
| Mechanical range reduction | Yes |
| Min. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Mounting/attachment | surface mounting |
| Surface finish | matt, matt |
| Control range | 5 … 30 °C |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Control behaviour | 2-point |
| Switching differential | Heating/cooling: 0,5 K (delta T max. 4 K/h) |
| Switching element | bimetal contact |
| On/Off switch | Yes |
| Heating/cooling switch | No |
| Heating/venting/cooling switch | No |
| Fan switch 3-stage | Yes |
| Additional heating switch | No |
| Switch/lamp night-time reduction | No |
| Switching contact | two-way contact |
| Potential free switching contact | No |
| Switching power | 1380 W |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | II, following appropriate mounting |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Scale | Degree Celsius |
| Thermal feedback | Yes |
| Ambient temperature | 0 … 30 °C |
| Degree of contamination | 2 |
| Assembly | complete device |
| Dimensions (W x H x D) | 110 mm x 110,7 mm x 26 mm |
Downloads
| User manual |
| RoHS declaration |
| BIM data |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| VOOPL-216.176 | DA480510 | Terminal strip, max. 6 room thermostats and 12 valve actuators, IP20 | View product | |
| VOOPL-318.178 | DA480520 | Terminal strip, max. 8 room thermostats and 16 valve actuators, IP20 | View product | |
| ZBOOA-010.100 | H9100010 | Heating valve actuator, 230 VAC, normally closed | View product | |
| JZ-17 | MN990001 | Adapter plate for Berlin 3000 housing (hard-wired) | View product | |
| VOORL-318.009 | DA490010 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, max. 8 room thermostats and 32 valve actuators,… | View product | |
| VOORL-215.009 | DA490110 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, max. 5 room thermostats and 20 valve actuators,… | View product | |
| VOORL-318.053 | DA490210 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, pump logic, max. 8 room thermostats and 32… | View product | |
| VOORL-215.053 | DA490310 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, pump logic, max. 5 room thermostats and 20… | View product |