RTBSB-001.026
Room thermostat, surface-mounted, 5…30 °C, 230 VAC, changeover contact, ON/OFF switch, fan output
Electromechanical room thermostat in a surface-mounted housing for controlling or monitoring temperatures in offices, living rooms and hotels. Suitable for all types of heating. A very precise switching differential is achieved through thermal feedback. The setting range can be changed using the range restriction located under the setting knob. The device has an ON/OFF switch. The fan output is permanently switched to 230 VAC when the appliance is switched on.
| Connection cross-section | 0,12 – 2,5 mm² |
|---|---|
| Number of outputs | 3 |
| Number of outputs, heating | 1 |
| Number of outputs, cooling | 1 |
| Number of control ranges | 1 |
| Heating display | No |
| Output signal | switching |
| External setting | Yes |
| Operation | rotary knob and switches |
| Operating voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Design | Berlin 2000 |
| ECO function (reduction) | No |
| Electric connection | screw terminals |
| Energy efficiency class | I |
| Colour | pure white |
| RAL colour number (similar) | 9010 |
| Sensor element | |
| Internal setting | No |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic ABS |
| Max. power consumption | < 0,5 W |
| Max. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Max. switching current | heating: 10 (4) A |
| Mechanical range reduction | Yes |
| Medium | Air |
| Min. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Mounting/attachment | surface mounting |
| Surface finish | matt, matt |
| Test mark approval | CE |
| Control range | 5 … 30 °C |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Control behaviour | 2-point |
| Switching differential | Heating/cooling: 0,5 K (delta T max. 4 K/h) |
| Switching element | bimetal contact |
| On/Off switch | Yes |
| Heating/cooling switch | No |
| Switching contact | two-way contact |
| Potential free switching contact | No |
| Switching power | 2300 W (230 VAC) / 1150 W (230 VAC) |
| Protection class | IP30 |
| Protection class | II, following appropriate mounting |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 |
| Scale | Degree Celsius |
| Thermal feedback | Yes |
| Ambient temperature | 0 … 30 °C |
| Assembly | complete device |
| Dimensions (W x H x D) | 78,3 mm x 83,4 mm x 25,5 mm |
Downloads
| User manual |
| RoHS declaration |
| BIM data |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| VOOPL-216.176 | DA480510 | Terminal strip, max. 6 room thermostats and 12 valve actuators, IP20 | View product | |
| VOOPL-318.178 | DA480520 | Terminal strip, max. 8 room thermostats and 16 valve actuators, IP20 | View product | |
| ZBOOA-010.100 | H9100010 | Heating valve actuator, 230 VAC, normally closed | View product | |
| ZBOOA-010.185 | G8990010 | Valve actuator "Stella" 230 V NC for automatic hydronic balancing | View product | |
| ET-10 | MA990002 | Control knob for B2000 series devices, scale 1...6, pure white, glossy | View product | |
| VOORL-318.009 | DA490010 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, max. 8 room thermostats and 32 valve actuators,… | View product | |
| VOORL-215.009 | DA490110 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, max. 5 room thermostats and 20 valve actuators,… | View product | |
| VOORL-318.053 | DA490210 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, pump logic, max. 8 room thermostats and 32… | View product | |
| VOORL-215.053 | DA490310 | Terminal strip, H/K changeover via external contact, pump logic, max. 5 room thermostats and 20… | View product |