KTFRL-316.125
Radio temperature actuator heating/cooling for installation in the heating circuit manifold, 8-channel, IP20
Wireless actuators (wireless temperature controllers) for heating/cooling which, in conjunction with alre wireless room temperature sensors, realize individual room temperature control. Mainly used in renovation projects or for heating system extensions.
␍8-channel wireless temperature actuator for installation in the heating circuit manifold. max. 3 valve actuators per channel can be connected directly / max. 20 valve actuators in total, including pump module, one time zone per channel possible, master-slave operation, averaging with up to 8 measuring points. The top section can be removed to teach the wireless sensors in the individual rooms. This requires the use of an optional, commercially available 9 V battery. The channel selection button and a teach-in button make it very easy to teach-in the sensors.
| Connection cross-section | 0,5 – 1,5 mm² |
|---|---|
| Number of outputs | 9, 9 |
| Number of channels/zone | 8 |
| Display type | LED |
| Output signal | switching |
| Operation | Key |
| Operating voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Electric connection | spring push-lock terminals |
| Colour | grey |
| RAL colour number (similar) | 7016 |
| Radio frequency | 868.3 MHz |
| Bearing temperature | –20 … 70 °C |
| Max. air humidity (non-condensing) | 95 % r.H. |
| Housing material | plastic PC |
| Max. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Max. switching current | 3 (1) A |
| Min. switching voltage | 230 VAC, 50 Hz |
| Mounting/attachment | wall mounting |
| Neutral zone | einstellbar: 0 … 6 K |
| Surface finish | gloss |
| Test mark approval | CE |
| Control range | 5 … 30 °C |
| Heating control function | |
| Cooling control function | |
| Switching differential | Heating/cooling: 0,5 K (delta T max. 4 K/h) |
| Switching element | 9 relays |
| Switching contact | 9 normally open contacts |
| Potential free switching contact | No |
| Switching power | 1380 W |
| Protection class | |
| Protection class | II, following appropriate mounting |
| Safety and EMC | in accordance with DIN EN 60730 / 300220 |
| Ambient temperature | −10 … 50 °C |
| Dimensions (W x H x D) | 255 mm x 100 mm x 61,5 mm |
Downloads
| RoHS declaration |
| BIM data |
Loading specification text...
| Photo | Type | Art. no. | Features | |
|---|---|---|---|---|
| TPS 1 | G8000299 | Dew point sensor for cooling ceilings/mats, 10 m cable | View product | |
| TPS 2 | G8000300 | Dew point sensor for cooling ceilings/pipe, 10 m cable | View product | |
| TPS 3 | SN120000 | Dew point sensor for pipes, 10 m cable | View product | |
| ZBOOA-010.100 | H9100010 | Heating valve actuator, 230 VAC, normally closed | View product | |
| ZBOOA-010.185 | G8990010 | Valve actuator "Stella" 230 V NC for automatic hydronic balancing | View product | |
| JZ-25 | BN990003 | External antenna for multi-channel actuators, surface-mounted, super-flat | View product | |
| JZ-26 | BN990004 | Antenna cable 1 m for external antenna JZ-25 | View product | |
| JZ-32 | BN990005 | Magnet mounting set for terminal strips VOOPL-216.176/VOOPL-318.178 and radio multi-channel receiver HTFRL-214.240/HTFRL-316.225 | View product |